O nás

 

Jak vypadá takový typický školní rok v našem dívčím oddíle?

 

 Nejdříve je třeba dát do kupy termíny schůzek. O to se starají rádkyně družin, které už ví co  jak. Tyto schůzky se pak konají pravidelně jednou týdně. No a v září se jde taky na Vranov. Vlastně je to tradiční pouť střediska, na které nesmíme chybět. Jde se v krojích a světluškám vždy připadne hrozně dlouhá cesta, i když je to pořád stejně daleko. V říjnu využíváme období podzimních prázdnin a vyrážíme ven z města na vícedenní výpravu. Útočištěm na těch pár dní je nám vždy nějaká fara z blízkého i vzdálenějšího okolí Brna. Celou výpravou se prolíná celovýpravová hra na historické, novodobé nebo pohádkové téma. Může se třeba stát, že všechny naše členky jsou najednou tajné agentky, které hledají pašeráka drog. Inu možné je všechno. Většinou těch pár dní rychle uteče a přijde sychravý podzim. Pokud je ještě trochu hezky vyrazíme na výlet. Letos jsme např. zavítaly do Mikulova. A blíží se Vánoce. Na vánoční dílně už zbývá jen vyrobit přáníčka a krabičky na dárky, nacvičit divadlo a hurá na vánoční besídku. Vlastně ne, ještě musíme přinést Betlémské světlo do našeho kostela. O Vánocích sice schůzky nemáme, ale hned po novém roce začínáme svou činnost Tříkrálovou sbírkou. Dokonce jsme i několikrát měly největší výtěžek ze střediska. V zimě, když není moc pěkné počasí, míváme tradiční akci s názvem Umění. Je to vždy v sobotu. To se pak zavřeme do klubovny a tvoříme a malujeme a vyrábíme a někdy taky zdobíme klubovnu tak, aby nám v ní bylo útulno. Po pravdě řečeno nám je v ní v poslední době spíš těsno, letos nás je totiž už 45 skautek i světlušek dohromady. Není to krásné?

Nejsme ale jen tvůrčí a výtvarně založený oddíl. Snažíme se rozvíjet i zdravý pohyb a to především na táboře. Do tábora je ale ještě dost času. Teď jsou tu jarní prázdniny. Ty mají všechny znaky podzimní výpravy snad jen s rozdílem, že když se poštěstí a napadne sníh, tak můžeme od rána do večera jezdit z kopce dolů na čemkoli, co je zrovna po ruce. Jednou jsme se odvážily vzít s sebou do Beskyd také běžecké lyže. Nevím čím to je, ale nikdy jsme už je na další výpravu nebraly.

Hned jak se vrátíme z jarní výpravy, musíme vymyslet co nejlepší recepty na Georgův memoriál. To je taková soutěž ve vaření, kterou pořádá smečka vlčat. Stejně ty kluky skoro vždy porazíme. Skautky i světlušky také učíme ochotě pomoci, ideální příležitostí je pak úklid Zamilovaného hájku nebo jiné, odpadky zašpiněné části Řečkovic.

Když už je skoro léto, musíme pomoct připravit tábořiště na letní tábory. Většinou hrabeme trávu a natíráme podsady na stany. Těžší práce rády přenecháme silnějšímu skautům. Tábor je takové vyvrcholení celého školního roku. Máme vždy nějakou celotáborovou hru, při které se každý rok proměníme třeba v indiány, námořníky nebo trpaslíky. A jak to na takovém táboře vypadá? Spíme ve stanech, jíme z ešusu, máme nástupy v krojích, každé ráno rozcvička a pak si hrajeme a to nejen ve dne, ale i v noci,  a vzděláváme se, učíme se kamarádským vztahům a dovednostem, které potřebuje každá holka pro život. Někdy večer zpíváme u ohně a pak usínáme ve spacáku. Důležitou součástí tábora je slavnostní slibový oheň, při kterém nové členky slíbí plnění skautského zákona. Hlavní předností táborů je, že se učíme samostatnosti a odvaze, a že trávíme spoustu času v přírodě. A to je vlastně celá naše činnosti za jeden školní rok.

Letos máme v oddíle celkem 5 družiny - mladší a starší světlušky (Berušky a Pandy ) , a stejně tak i skautky (ŽirafyVeverky a Pumy).  Jsou to holky ve věku 6 – 13 let. O ně se starají jejich rádkyně a podrádkyně z družiny Karet, kterým patří velký dík za jejich nezištnou a skvělou službu.

 

Zuzana Bořecká

zástupce vedoucí oddílu